Αύγουστος μήνας με τη θερμοκρασία στη χώρα να πλησιάζει τους 40 βαθμούς κελσίου!
Της σπουδαίας και πανάκριβης για εκείνα τα χρόνια μεταγραφής του Λάγιος Ντέταρι στην ομάδα του Πειραιά!
Της σπουδαίας τότε πρότασης από το Γιώργο Κοσκωτά στον Μαραντόνα και στη Νάπολι!
Ήταν η εποχή που ο Γιώργος Κοσκωτάς ότι του `γυάλιζε`ποδοσφαιρικά το αποκτούσε για λογαριασμό του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ!
Ποδοσφαιριστές από τη ΒΕΡΟΙΑ, ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ, ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟ, ΚΟΡΙΝΘΟ κ.ο.κ. σε μια νύχτα τους αποκτούσε για λογαριασμό της αγαπημένης του ομάδας.
Βλέπετε ο Κοσκωτάς πλήρωνε καλά εκείνα τα χρόνια.
Και γιατί να μην πλήρωνε, μήπως δικά του ήταν τα χρήματα!

Επί της ουσίας:

Βασικός τερματοφύλακας εκείνα τα χρόνια στον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ήταν ο δικός μας ΗΛΙΑΣ ΤΑΛΗΚΡΙΑΔΗΣ!
Ήδη η ΞΑΝΘΗ εκείνα τα χρόνια είχε πολύ καλές σχέσεις με την τότε διοίκηση του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ!
Με αποτέλεσμα...
Το αστεράκι που είχαμε στην επίθεση, ο Νίκος Κριεζής, κατέληξε κι εκείνος στον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ!
Μέσα στη συμφωνία της τότε πώλησης του Νίκου Κριεζή, ήταν κι ένας φιλικός αγώνας μεταξύ του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ και της ΞΑΝΘΗΣ!
Το φιλικό έγινε τον Αύγουστο του 1988 και μάλιστα στο ΟΑΚΑ!
Ήταν και η πρώτη επίσημη εμφάνιση του ισχυρού ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ του Γιώργου Κοσκωτά απέναντι στους φιλάθλους της ομάδας του ΠΕΙΡΑΙΑ για τη νέα ποδοσφαιρική χρονιά!
Ο Γιώργος Κοσκωτάς είχε ρίξει τόσο πολύ χρήμα, που δεν υπήρχε άλλος στόχος εκτός από το ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ!
Και φυσικά, όταν παίζεις με την ΞΑΝΘΗ, ομάδα τότε της Β Εθνικής κατηγορίας, και βάζεις μέσα τη βασική σου ομάδα(Αποστολάκης, Φούνες, Τσαλουχίδης, Μπονόβας κ.ο.κ.), τότε αυτό που επιδιώκεις είναι μια καλή εμφάνιση με πολλά τέρματα για να ευχαριστήσεις τους χιλιάδες φιλάθλους σου που εκείνη τη ζεστή νύχτα του Αυγούστου προτίμησαν να δουν την αγαπημένη τους ομάδα παρά να είναι σε κάποια παραλία!
Στο γήπεδο ήταν εκείνο το βράδυ πάνω από 35.000 φίλαθλοι του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ!
Τι έγινε μέσα στον αγώνα ;
Το έλα να δεις έγινε...
Η Ξάνθη έκανε `άνω-κάτω`τη μεγάλη ομάδα του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ!
Για ένα ημίχρονο 35.000 κόσμος δε σταμάτησε να χειροκροτεί την ΑΟΞΑΡΑ μας, που είχε το θράσος να ανοίξει το σκορ με τον Αχχιλέα Αδαμόπουλο, αλλά και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να χάσει και τρία τετατετ απέναντι στον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού(δε θυμάμαι αν ήταν ο Ταληκριάδης).
Μάλιστα, στην Κρατική τηλεόραση και στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων έδειξαν τα καλύτερα στιγμιότυπα του Α ημιχρόνου(1-1), ο αγώνας συνεχιζόταν κατά τη διάρκεια του δελτίου, και δε θα ξεχάσω το θαυμασμό τους για την ΑΟΞΑΡΑ μας που τόλμησε να τα βάλει με τη βασική ομάδα του Ολυμπιακού!
Μάλιστα, με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, 35.000 φίλαθλοι του Ολυμπιακού άρχισαν να γιουχάρουν την ομάδα τους.
Την επομένη, πρωτοσέλιδο στην αθλητική εφημερίδα `ΦΙΛΑΘΛΟΣ`
ΦΩΤΟ με το Γιώργο Κοσκωτά και με μεγάλα γράμματα

`ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΑΔΑΜΟΠΟΥΛΟΣ ΠΟΥ ΣΑΝ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ`

Στο ημίχρονο του φιλικού αγώνα, ο Γιώργος Κοσκωτάς πήγε στα αποδυτήρια του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ κι έβαλε τις φωνές στους ποδοσφαιριστές του.

Για την ιστορία, η ΑΟΞΑΡΑ μας τελικά έχασε με 3-1.
Λίγο η κούραση των ποδοσφαιριστών, λίγο η ζέστη λίγο τα αστέρια που είχε η ομάδα του ΠΕΙΡΑΙΑ αλλά και οι απειλές του μεγαλομετόχου στο ημίχρονο οδήγησαν τελικά την ομάδα του ΠΕΙΡΑΙΑ στη νίκη απέναντι στην ομαδάρα μας!

(Το φιλικό ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΞΑΝΘΗ-το πρώτο ημίχρονο-το έχω σε βιντεοκασέτα στο προσωπικό μου αρχείο από το κεντρικό δελτίο ειδήσεων της κρατικής τηλεόρασης. Ήταν βλέπετε εκείνα τα χρόνια που το ΒΙΝΤΕΟ ήταν της μόδας).